Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálna stránka obce Hliník nad HronomHľadať
 
 

Základná škola

Základná škola

 

Kontakty:

 Adresa:  Základná škola
   Školská 482 
   Hliník nad Hronom
 Číslo telefónu:  045/6761325
 Číslo faxu:  045/6762763
 Emailová adresa:  zshlinik@szm.sk
 Webová stránka:  http://zshliniknadhronom.edupage.org
 Riaditeľka školy:  Mgr. Katarína Kaššová

 

História školy

 

      História školy v Hliníku nad Hronom je veľmi úzko spätá s kostolom a farou. Je predpoklad, že vznikla v čase, kedy pri kostole začal pracovať organista. Ten sa popri cirkevnej práci venoval aj vzdelávaniu a výchove detí. 

 foto
      Podľa písomných záznamov zo 14. storočia prvá škola bola postavená v blízkosti kostola, kde sa našli jej pozostatky. Na mieste tejto budovy neskôr postavili ďalšiu školu, do ktorej chodili ďalšie generácie našich predkov. V roku 1729 však pri veľkom požiari v obci vyhorela. Obnovili ju v priebehu rokov 1729-1737.

 

      Keďže počet detí v Hliníku rástol, bolo potrebné rozšíriť ju o ďalšie priestory. V roku 1883 dal kňaz Ignác Kubiš zdvihnúť budovu o jedno poschodie a zároveň ju aj opraviť. Táto budova bola až do polovice 20. storočia centrom vzdelávania pre Hliník nad Hronom aj okolité obce . Do septembra 2006 v nej  drali nohavice“ aj naši žiaci I. stupňa. Táto budova prešla veľkou rekonštru-kciou v roku 2001. 

 

      V roku 1960 bola vybudovaná nová budova školy v časti obce pod Kalváriou. V čase svojho dokončenia mala 13 tried pre 3. – 9. ročníky. Odvtedy boli v Hliníku dve školy. Na rozlíšenie si ich obyvatelia pomenovali "nová škola" a "stará škola . V sedemdesiatych rokoch bola k novej škole pristavená telocvičňa a jedáleň. V prístavbe (bývalé potraviny) sa nachádzali školské dielne. 

 

      V roku 2005 začala celková rekonštrukcia prístavby novej školy (bývalé dielne ) a 7. septembra 2006 boli žiaci zo starej školy presťahovaní do týchto vynovených priestorov. V strategickom pláne školy bol presun všetkých tried plánovaný postupne až do roku 2008. V predstihu sme tak splnili jeden z našich hlavných cieľov - vyučovať všetkých žiakov v jednom areáli školy.
 

Viac na http://zshliniknadhronom.edupage.org 


 

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

Obecná knižnica - link

Počasie v Hliníku nad Hronom

Jedálny lístok - Školská jedáleň

webygroup
ÚvodÚvodná stránka