Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálna stránka obce Hliník nad HronomHľadať
 
 

Úspešne zvládnuté akcie

NÁTER NÁPISU "SZABÓ SZIKLA" (12.07.2014)

Po rokoch čakania sa nám dňa 12. júla konečne  podarilo natrieť nápis na Szabóovej skale. Keďže bol nápis pre okoloidúcich takmer neviditeľný, v spolupráci s Obcou Lehôtka pod Brehmi sme požiadali Okresný úrad životného prostredia v Banskej Bystrici o povolenie na horolezeckú činnosť - konkrétne skontrolovať stav kotvenia a dať nápis do pôvodného stavu. V rozhodnutí nám bolo všetko povolené, avšak náter nám podmienili použitím  "odtieňov čiernej farby". Ani po odvolaní sa s vysvetlením, inú farbu nám Okresný úrad ŽP nepovolil. 

Po vykonaní náteru (čiernou farbou) je tento nápis viditeľný z cesty (smer B. Štiavnica - Hliník n/Hr.), avšak nie je taký čitateľný ako sme si predstavovali.

Náter nápisu


 

OBNOVÍME VATRU NA KALVÁRII 2 (07.06.2014)

Dňa 7. júna 2014 sme pokračovali v čistení priestorov vatry na Kalvárii. Dokončili sme všetko čo sme urobiť plánovali, a čistinka na oddych a trávenie času je už dostatočne veľká. Zúčastnených nás však bolo tentokrát dosť málo, ale o to súdržnejší sme boli v práci. Okrem vysekaných kríkov, ktoré nám stáli v ceste, sme aj poctivo pokosili a odstránili sme nové výhonky, ktoré nám tam za 1 mesiac znova vyrástli už vo vyčistenom priestore. Po dobre zvládnutej práci sme na občerstvenie mali aj sľúbený punč a fantastický mrkvový dort. 

PS: Píliť sa dá aj posediačky :)

Píliť sa dá aj posediačky :)

Zúčastnení: zdravý základ nášho občianskeho združenia

Za OZ Priekopa, BM, 13.6.2014 


 

OBNOVÍME VATRU NA KALVÁRII 1 (05.04.2014)

Jubilejnú prvú akciu sme naplánovali na sobotu 05. apríla 2014 na území známom ako VATRA na kalvárii. Viac menej z nostalgie máme v pláne tradičné vatry na SNP obnoviť. Je to však len jeden z viacerých spôsobov ako toto územie využiť. Do budúcna máme v pláne upraviť okolie vatry ako čistinku s vyhliadkou a lavičkami, kde by sa dali tráviť popoludnia a kde by sa dalo odbočiť pri prechádzke.

Predseda pri práci

Dňa 5. apríla 2014 o 09:30 sme sa stretli pri kaplnke. Žiaľ, aj keď akcia bola vopred spropagovaná nik mimo OZ neprišiel. Nazbieralo sa nás dokopy 12 aj s Dekodžom. Priniesli sme pestrú paletu nožníc, pílok, sekier a pustili sme sa do práce. Za 5 hodín sme stihli spriechodniť cestu od kostolíka a od dvoch kaplniek – čiže takmer všetky pôvodné príjazdy a aj územie samotnej vatry. Obrovské množstvo kríkov, halúziek a náletov sme nakoniec prenosili, dole k ceste, kde už pracovníci z Urbáru so skladovaním začali. Pôvodne sme boli vysmiaty ale od poobedia už bolo na nás vidieť únavu a zo soboty sa tak stal riadny pracovný deň. Škrabance nám otŕnené hlohy a šípové ruže budú pripomínať ešte pár týždňov...

Všetko, čo sme vyčistiť plánovali, sme síce nestihli ale ďalšie kolo sa už plánuje. Verím, že pár nadšencov, čo by prišli aj pomôcť sa nájde. O zábavu bolo postarané a mali sme dokonca aj sušienky!

Zúčatnili sa: Hamar Lukáš, Jenatová Barbora, Kosej Jozef, Kosejová Jana, Kosejová Veronika, Kosejová Zuzana, Mališ Roman, Mališová Barbora, Supuka Martin, Šovčík Dekodžo, Šovčik Jozef a Šovčíková Ľubica.

Na záver ešte VĎAKA všetkým zúčastneným, ktorí svoj voľný čas nezištne obetovali na skrášlenie svojho okolia, naše ďakujem ďalej patrí zástupcom Obce Hliník nad Hronom a predsedovi miestneho spoločenstva Urbár – Želiar – Pasienky – Pozemkové spoločenstvo Hliník nad Hronom za ústretovosť.

Za OZ Priekopa ZK dňa 09. 04. 2014.


 

PREDNÁŠKA O HISTÓRII SZABÓOVEJ SKALY V PENZIÓNE NA NÁMESTÍ (05.12.2013)

Koncom roka 2013, dňa 05. decembra, sa uskutočnila v Penzióne na námestí prednáška na tému Szabóova skala. Už niekoľko rokov sa histórii skaly venuje zanietený zberateľ faktov a zaujímavostí z okolia pán Jozef Kosej. Už názov "Fakty a fámy o Szabóovej skale" prezrádzal, že to bude naozaj zaujímavé. Dozvedeli sme sa napríklad, že bralo je pomenované po významnom geológovi Dr. Jozsefovi Szabóovi. Na skale sú osadené metrové liatinové písmená, ktoré tvoria nápis SZABÓ SZIKLA. Na jej úpätí boli v minulosti umiestnené pamätné tabule venované Szabóovi a Pettkovi. Na potoku Teplá, ktorý bralo obteká bol kedysi mlynský náhon. Prednášky sa zúčastnilo približne 15 ľudí a po nej nasledovala neutíchajúca diskusia. Pre veľký záujem bol prednášajúci ochotný stretnutie zopakovať.

 

Ďakujeme pánovi Kosejovi za nevšedný zážitok a majiteľom Penziónu na námestí za poskytnutie príjemných priestorov a zapožičanie aparatúry.

 

Diskusia


 

UPRACEME KALVÁRIU (30.11.2013)

Dňa 30. novembraUpratovací tím 2013 o 09:00 sme sa stretli pred prvou strednou kaplnkou. Prišli štyri deti z ulice kpt. Nálepku: Jarko Kalamár, Paťo Jenat, Saška Kalamárová a Veronika Kosejová. Aj napriek nepriaznivému počasiu sa deti dostavili, začo sme naozaj vďační. Najskôr sme sa vybrali na pravú stranu Kalvárie. Nazbieraný odpad sme priebežne odvážili a bolo ho 66 kíl. Pri kaplnke sme sa posilnili (čaj a bonbónik), vymenili mokré rukavice a niektorí sa šli prezliecť celí. Ďalej sme pokračovali na ľavej strane Kalvárie. Medzi chodníčkami na horné ulice sme našli obrovské množstvo plienok, koleso, žehličku, hnusy rôzneho druhu vo fľašiach, hnijúce oblečenie, akvárium, kanvice, aktovky, stolík, sekáč, pneumatiky a najviac bodovali obaly z Horaliek. Z tejto strany sme vyzbierali 16 vriec, ktoré vážili 221,5 kg. V nedeľu sme dočistili posledný úsek, ktorý bol v pláne: od cintorína po lavičky pod Kalváriou (2 vrecia – 10 kg). Dokopy 27 vriec – 297,5 kg! sme prenosili k Supukovcom, odkiaľ ich pracovníci z obce odvezú na skládku.

 

Akciu zorganizovali: Zuzana Kosejová, Barbora Mališová, Martin Supuka a Lukáš Hamar. Naša veľká vďaka patrí deťom, ktoré boli ochotné prísť a Obecnému úradu Hliník nad Hronom, ktorý nám poskytol vrecia a zabezpečil odvoz odpadu.


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Obecná knižnica - link

Počasie v Hliníku nad Hronom

Jedálny lístok - Školská jedáleň

webygroup
ÚvodÚvodná stránka