Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálna stránka obce Hliník nad HronomHľadať
 
 

Prínos pre obec

Demografický prínos

Dostavba kanalizácie a zväčšenie kapacity ČOV so sebou priniesla mnoho pozitív pre súčasné a budúce obyvateľstvo obce Hliník nad Hronom. Kanalizácia je v súčasnosti po rekonštrukcii zabezpečená pre všetkých obyvateľov prostredníctvom 550 prípojok.
V neposlednom rade je obec nachystaná aj na príchod nových potenciálnych obyvateľov, s ktorými sa pri výstavbe kanalizácie a rekonštrukcii ČOV počítalo. Odkanalizovanie celej obce tak vytvorilo pozitívny predpoklad pre rast obyvateľstva a budúce generácie.

 

Ekonomický prínos

Realizácia tohto projektu výrazne prispela k zhodnoteniu majetku obce, keďže sa k nemu pridalo 1.900 metrov novovybudovanej kanalizačnej siete a zrekonštruovaná ČOV. V neposlednom rade budú finančné prostriedky putovať do obecnej pokladnice, keďže doteraz všetky platby vodného a stočného putovali k Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, a. s. Obec tak nedostávala žiadne nájomné za verejnú kanalizáciu, ČOV ani vodovod, ktoré sú v jej vlastníctve. Pri investíciách realizovaných do týchto zariadení všetky náklady znášala obec. V cene stočného je zakalkulovaný minimálny zisk, tiež odpisy majetku a prostriedky na obnovu technológie. Pri ČOV sú zohľadnené náklady na prečistenie odpadovej vody a táto suma bude po novom odvádzaná obci a nie tretej strane, ako tomu bolo doteraz. To pre obec znamená vrátenie časti investovaných peňazí a finančné toky umožňujúce ďalší rozvoj a dlhodobú udržateľnosť investície.
V neposlednom rade prinesie táto rekonštrukcia zamestnanie pre 3 obyvateľov obce.

 

Ekologický prínos

Po rekonštrukcii je ČOV schopná spracovávať všetku odpadovú vodu privedenú kanalizačnou sieťou. Na základe vytvorenia funkčnej spätnej klapky v odľahčovacej komore pred čističkou už nebude dochádzať k záplavám priestorov ČOV pri vzdutí hladiny rieky Hron. Pri zdokonalenom procese čistenia vôd pomocou troch biologických liniek bude do rieky Hron vypúšťaná čistejšia a ekologicky kvalitnejšia voda. V dôsledku pripojenia väčšieho počtu obyvateľov na kanalizáciu nebude dochádzať k znečisťovaniu okolia obce, čo výrazne prispeje k skvalitneniu životného prostredia v Obci Hliník nad Hronom a jej okolí.


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

Obecná knižnica - link

Počasie v Hliníku nad Hronom

Jedálny lístok - Školská jedáleň

webygroup
ÚvodÚvodná stránka