Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3
Oficiálna stránka obce Hliník nad HronomHľadať
 
 

DNI JARNEJ ČISTOTYVytlačiť
 

Vážení občania!

Aj v tomto roku budete mať možnosť odovzdať do veľkoobjemových kontajnerov  rôzny odpad. Počas pripravovaných „Dní jarnej čistoty“, ktoré sa uskutočnia v našej obci v dňoch 24.4.2017 – 29.4.2017 sa môžete legálne zbaviť nepotrebného odpadu. Tento rok bude zber prvýkrát kontrolovaný zamestnancami obce a dôjde k triedeniu objemného odpadu priamo na miestach, kde budú kontajnery rozmiestnené.  Obec Hliník nad Hronom sa tak rozhodla z viacerých dôvodov. V prvom rade sme boli nútení vyradiť z majetku obce „kontajnerové vozidlo“, ktoré po viac ako 25 rokoch doslúžilo a rovnako bolo vyradených aj niekoľko rozpadnutých kontajnerov. Znamená to pre nás všetkých určité prispôsobenie sa možnostiam, ktoré obec má. V druhom rade nás k tomu prinútila každoročne sa opakujúca situácia, ktorá vyplynula z možnosti pre občanov, hodiť do kontajnera čokoľvek. Aj napriek  pokynom, čo do kontajnerov patrí, resp. nepatrí, nachádzali sme v kontajneroch také druhy odpadov, ktoré patria do separovaných zložiek odpadu a sú pravidelne odvážané spred rodinných a bytových domov. Jednalo sa o plasty, kartónové krabice, handry, pneumatiky, chladničky, televízory a ďalšiu elektroniku, oleje, dokonca BIO odpad(burina, konáre zo stromov a podobne). Skôr či neskôr muselo dôjsť k tomuto kroku zo strany samosprávy, nakoľko na neporiadnych občanov doplácame v tomto prípade všetci. Okrem iného, využívali „našu pohostinnosť“ aj cudzí občania z iných dedín, ktorí vedeli o možnosti zbaviť sa odpadu v našej obci, keďže kontajnery boli voľne prístupné. Sme si vedomí toho, že nie všetci budú s týmto krokom spokojní, ale sme presvedčení o správnosti nášho rozhodnutia. Veríme, že prinesie po určitom čase výsledok a podarí sa nám to, čo dokázali iné obce  -  naučiť občanov rešpektovať pravidlá pri likvidácii odpadu. Snahou obce je zabrániť vytvárať čierne skládky a zároveň   znížiť celkové náklady obce v tejto oblasti. Veríme, že využijete ponúkané možnosti a spoločne tak všetci prispejeme k väčšej čistote v našej obci - Hliníku nad Hronom, ale i k celkovému  zlepšeniu životného prostredia, čo by nemalo byť ľahostajné nikomu z nás.

 

HARMONOGRAM ZBERU

Zberné miesto č. 1 – parkovisko pred futbalovým štadiónom, Ul. Pionierov

Pondelok 24.4.2017 – 7.00 – 17.00 hod.

Utorok     25.4.2017 – 7.00 – 17.00 hod.

Sobota     29.4.2017 – 7.00 – 14.00 hod.

 

Zberné miesto č. 2 – zelená plocha oproti budove 359 (podnikateľ. inkubátor), Strojárska ul.

Streda     26.4.2017 – 7.00 – 17.00 hod.

Zberné miesto č. 3 – asfaltová plocha na  Priehradke (basketbalové ihrisko pri činžiakoch)

Štvrtok    27.4.2017 – 7.00 – 17.00 hod.

Zberné miesto č. 4 – park pred obecným úradom, Železničná 320 (oproti kultúrnemu domu)

Piatok   28.04.2017 – 7.00 – 17.00 hod.

Sobota  29.04.2017 – 7.00 – 14.00 hod.

 

PODROBNÉ INFORMÁCIE O ZBERE

 

K dispozícii budú 4 veľkoobjemové kontajnery na každom zbernom mieste podľa vyššie uvedeného harmonogramu.

DREVO - jeden kontajner bude určený na zber dreva. Upozorňujeme, že to musí byť čisté drevo bez kovu, bez skla, plastov, čalúnenia a pod.,

STAVEBNÝ ODPAD - druhý kontajner bude určený na zber čistého  stavebného odpadu bez zvyškov kovu, dreva, skla a pod.,

ZMES OBJEMNÉHO ODPADU - 2 ks kontajnerov budú určené na zber ostatného druhu objemného odpadu.

Čo môže byť v kontajneri  na drevo?

Drevený nábytok rozbitý na menšie časti, odpadové dosky, plávajúce podlahy, dvere, drevené stoličky.

 

Čo môže byť v kontajneri na stavebný odpad?

Tehly, kvadry, obkladačky, dlažby, škridla, omietky, umývadlá, toalety, škvarobetón, obyčajný betón  - všetko bez zvyškov iného materiálu.

 

Kontajner na objemný odpad -  2 ks

Tam je možné odovzdať všetok objemový odpad, ktorý nie je možné odovzdať pri zbere komunálneho odpadu a separovaných zložiek, napr. čalúnené kreslá, stoličky, gauče, koberce, znečistené plasty a gumy (napr. starý bazén), hadice.

 

Čo je zakázané odovzdať do veľkoobjemového kontajnera? 

Konáre, pneumatiky, elektrozariadenia, nebezpečný odpad(staré handry, farby, spreje, lepenka, bitumenové pásy zo striech, oleje, obaly z olejov,  tonery z tlačiarní, sklo, káble, žiarivky, batérie, akumulátory.

 

Kvôli rýchlejšiemu odovzdávaniu odpadu na zbernom mieste, odporúčame občanom, aby si objemný odpad podľa druhu vopred oddelili, napr. nábytok rozbili na menšie časti, ak je to možné odstránili z neho iné druhy materiálu(pánty, kovanie, lišty, čalúnenie) - hlavne zo skríň, postelí, stoličiek. Zodpovedným prístupom tak prispejeme k zníženiu nákladov na likvidáciu odpadu, pretože čistý vytriedený odpad poputuje na ďalšie spracovanie a nebude musieť ísť na skládku, ktorá nie je zadarmo.

Na záver chceme pripomenúť, že v zmysle nového zákona o odpadoch, nie je možné odovzdať na zbernom mieste v obci staré pneumatiky. Tie je možné odovzdať v ktoromkoľvek pneuservise.

 

Vopred ďakujem za spoluprácu. 

 

Vladimír Mikuláš

starosta obce


 
 

HARMONOGRAM VÝVOZU TKO A SEPAROVANÝCH ZLOŽIEK NA ROK 2018

dnes je: 25.6.2018

meniny má: Olívia, Tadeáš

Obecná knižnica - link

Počasie v Hliníku nad Hronom

Jedálny lístok - Školská jedáleň

JL MŠ MS 18.06.2018.pdf (27 kB)
JL ZŠ ZŠ -18.06.2018.pdf (27 kB)
webygroup
ÚvodÚvodná stránka